Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cilt bakımı, birçoğumuzun her gün aksatmadan uyguladığı önemli bir işlem. Birçok insan yorgun bir günün ardından eve geldiğinde cilt bakımını uygulamadan yatağa gitmemeye özen gösteriyor. Özellikle hayatımızın bazı dönemlerinde, cilt bakımına üstün önem göstermek daha da önem kazanıyor, çünkü cildimiz her an aynı şartlara maruz kalmıyor. Hamilelik de cilt bakımının önem kazandığı dönemlerden bir tanesi, belki de en önemlisi. Bu yüzden, hamilelikte cilt bakımı yapmak oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir iş. Ancak bu dönem, kafa karıştırıcı olabilir. Peki, hamilelikte cilt bakımı nasıl olmalı? Gelin, hamilelikte en çok karşılaşılan cilt sorunlarına deva olabilecek cilt bakım önerilerine birlikte bakalım.

 
Hamilelik dönemi, vücudunuzda birçok farklı durumun yaşandığı bir dönem. Hamileliğin ilerleyen aylarında vücutta hormonal değişiklikler meydana geliyor ve bu aslında yalnızca cildinizi değil, bütün sistemlerinizi etkiliyor. Duygu durumları ve iştah gibi hayatınızın birçok alanına etki eden hamilelik dönemindeki değişimlerden cilt de pek tabii etkileniyor haliyle. Bu yüzden, cildinize belki önceden göstermediğiniz bir önem göstermeye başlamanın tam sırası. Hamileliğin ikinci ayından itibaren hormonal değişikliklerin artmasıyla cildinizde lekelenmeler meydana gelebilir. Bu lekeler oldukça normal olsa da bazı kadınların hoşuna gitmiyor, ve bunu da en iyi cilt bakımıyla çözebilirsiniz. Hamilelikte bakım ve güzellik önerileri arasından ilki, C vitamini içeren ürünler kullanmak. Bu vitamin, hamile kadınların cilt lekelerine iyi etki gösteriyor.

C vitaminli ürünlerin cildi açma ve leke giderme gibi faydaları var, bu yüzden vitaminli nemlendiricileri kesinlikle favorilerinize ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde cildinizde sebum artışının da gözlemlenebileceği bu dönemde cilt temizliğinin üzerine düşmelisiniz. Sebum dengeleyen yüz temizleme jeli, vitaminler ve köpükler yardımıyla cildinizi sürekli temiz tutmaya özen göstermeniz gerekiyor.